Hakkımda

1971 yılında Sakarya'nın Pamukova ilçesinde doğan Prof. Dr. Volkan Tuğcu, Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden 1997 yılında mezun olmuştur. Uzmanlık eğitimini 1999 ile 2003 yılları arasında Bezm-i Alem Valide Sultan Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği’nde tamamlamıştır. 2010 yılında doçentlik unvanını alarak akademik kariyerine devam etmiş ve 2017 yılında profesörlüğe yükseltilmiştir.

Prof. Dr. Tuğcu, uluslararası alanda tanınmış bir cerrah ve akademisyendir. Kendi geliştirdiği ve “Tuğcu Bakırköy Tekniği” olarak adlandırılan robotik cerrahi yöntemiyle tıp literatürüne katkıda bulunmuş, bu teknik dünya çapında birçok cerrah tarafından öğrenilmek üzere tercih edilmiştir. Profesyonel kariyeri boyunca 3000'in üzerinde robotik cerrahi operasyonu gerçekleştirmiştir ve robotik böbrek nakli konusunda dünya çapında öncü çalışmalara imza atmıştır.

Prof. Dr. Volkan Tuğcu’nun ismi, memleketi olan Pamukova’da doğduğu caddeye Belediye Meclisi tarafından verilmiştir.

Prof. Dr. Volkan Tuğcu, 3000'in üzerinde robotik ameliyat gerçekleştirmiştir ve dünyada en çok robotik cerrahi uygulayan sayılı cerrahlar arasına girmiştir. Kendi geliştirdiği ve “Tuğcu Bakırköy Tekniği” adını verdiği bir yöntem ile Dünya Tıp Literatürüne adını yazdırmıştır. Tuğcu, bu tekniği yabancı doktorlara öğretmek için birçok ülkeye davet edilmiş, bu ülkelere gidip kendi tekniğini öğretmiştir. İtalya, Almanya, İspanya, Rusya ve Hindistan gibi ülkelerden birçok doktor bu tekniği öğrenmek için Prof. Dr. Tuğcu’nun yanına gelmiştir ve gelmeye devam etmektedir.

Özellikle geçirilmiş karın ameliyatı nedeniyle kendisine robotik cerrahi uygulanamayan hastalara, perineal bölge denilen apış arasından girerek uygulanan perineal robotik cerrahi konusunda oldukça deneyimli olan Prof. Dr. Volkan Tuğcu, bu yöntemle 150’nin üzerinde hastayı ameliyat etmiştir.

Prof. Dr. Volkan Tuğcu, 2015 yılında robotik yöntemle böbrek naklini Türkiye’de ilk uygulayan kişi olmuş ve robotik cerrahi ile 90 böbrek nakli yaparak dünyada ikinci sırada yer almıştır. 2017 yılında yapılan bir kongrede Amerika Upstate Medical School transplant cerrahları, Prof. Dr. Volkan Tuğcu’yu canlı yayında robotik böbrek nakli yaparken izlemişlerdir.

Uluslararası hakemli dergilerde 100'den fazla makale ve 10 kitap bölümü yayımlayan Tuğcu'nun çalışmaları 1.864 kez atıf almıştır. Bilimsel başarıları, en iyi video ve en iyi poster ödülleri ile uluslararası kongrelerde takdir edilmiştir. Ayrıca, 2016 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından Yılın Doktoru Ödülü'ne layık görülmüştür.

Prof. Dr. Tuğcu, çalışmalarından dolayı 2007 ve 2008 yıllarında İstanbul Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü üstün gayret teşekkür belgesi almıştır. Eğitimci kimliğiyle de ön plana çıkan Tuğcu, yurt içinde ve yurt dışında 100'den fazla üroloji uzmanına robotik ve laparoskopik cerrahi üzerine eğitimler vermiş, Türkiye'de bu alanların gelişimine büyük katkılarda bulunmuştur. İlgi alanları arasında prostat, mesane ve böbrek kanserlerinin tedavisinde robotik cerrahi, HIFU ile prostat kanserinin ameliyatsız tedavisi ve ileri teknoloji lazer sistemleri bulunmaktadır.

Prof. Dr. Volkan Tuğcu, şu anda özel muayenehanesinde hastalarını kabul etmekte ve çeşitli bilimsel etkinliklerde eğitmen olarak görev yapmaktadır.