Robotik prostat ameliyatı canlı yayınlandı

Robotik prostat ameliyatı canlı yayınlandı

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde (EAH) Üroloji Kliniği’nin düzenlediği “Extreme Prostate-Zor ve Nadir Vakalar Toplantısı”nda o sırada ameliyathanede gerçekleştirilen Robot Yardımlı Laparoskopik Radikal Prostatektomi (RYLRP) ameliyatını toplantıya katılan doktorlar konferans salonundan canlı olarak izledi.
Türk Üroloji Akademisi’nin eğitim programı dahilindeki Extreme Prostate Kursu çerçevesinde, Türk Üroloji Derneği’nin katkılarıyla düzenlenen toplantı, Üroloji Kliniği Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Zafer Kozacıoğlu’nun koordinatörlüğünde Sağlık Bakanlığı İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dr. Nejat Aksu Konferans Salonu’nda yapıldı.
Hastane Yöneticisi Prof. Dr. Gökhan Akbulut, Tepecik EAH’nde Robotik Cerrahiye Türkiye’de ikinci grup olarak 2015 yılında başladıklarını belirtip, “Geçen dönem Sağlık Bakanlığı istatistiklerine bakıldığında ikinci grupta iyi bir durumdayız, sayımız artarak devam ediyor. Hem kadın doğumda, hem de ürolojide canlı ameliyat ile ilgili sempozyumlar düzenledik. Bu tür toplantılar çok önemli. Robotik cerrahi gibi alanlarda büyük hastaneler ve üniversite hastaneleri hem akademik olarak, hem de gelişimleri açısından öncülük etmek durumundalar. Bu sebeple bu toplantıyı düzenleyen ekibe teşekkür ediyorum” dedi.
Toplantının teorik bölümünde Doç. Dr. Zafer Kozacıoğlu, radikal prostatektomi ameliyatlarında komplikasyonlardan kaçınmada anatomik ipuçları, Celal Bayar Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilal Gümüş ise radikal prostatektomi ameliyatları sonrası komplikasyonların takibi konusunda sunum yaptılar.
Teorik sunumlardan sonra “Extreme Prostate-Zor ve Nadir Vakalar” toplantı temasına uygun olarak seçilen, anatomik açıdan zorlayıcı ve lokal ileri evredeki hastanın Robot Yardımlı Laparoskopik Radikal Prostatektomi ameliyatı, İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk EAH Üroloji Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Doç. Dr. Volkan Tuğcu tarafından gerçekleştirildi. Türkiye’de sınırlı sayıdaki merkezde uygulanabilen ve canlı yayınlanan ameliyatı, İzmir’deki hastanelerden toplantıya katılan üroloji asistan ve uzman hekimleri ilgiyle takip etti. Robot yardımıyla gerçekleştirilen ameliyat, katılımcı doktorların soru- cevap şeklindeki canlı katılımları ile başarılı bir şekilde tamamlandı.

İlginizi Çekebilecek İçerikler