Devlet hastanesinde robotlu böbrek nakli

Devlet hastanesinde robotlu böbrek nakli

Robotik cerrahi ile ile böbrek nakillerinin ilk kez uygulandığı devlet hastanesi olan Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 8’inci nakil gerçekleşti. İlave ücret alınmayan ameliyatları SGK karşılıyor.

Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde robot teknolojisi kullanılarak, el değmeden böbrek nakli operasyonları yapılıyor. Üroloji Kliniği Sorumlusu Doç. Dr. Volkan Tuğcu, robot cerrahisi ile prostat, böbrek ve mesane kanseri hastalarının ameliyatlarını yaptıklarını belirterek, “Aralık ayı sonundan bu yana böbrek nakillerini de robotla yapıyorum. Da Vinci robotunun en son teknolojisini kullanıyoruz. Robot içeriyi 10-15 kat daha fazla büyütüyor. Ellerle en içteki ana damarlara girilmiyordu. Robotun bilek hareketi bir cerrahın bilek hareketinden çok daha fazla. Çünkü robotun eli 540 derece dönebiliyor. 4 santimetrelik bir kesiden içeri girip, böbreği takıyoruz. Şimdiye kadar 8’inci böbrek naklimizi yaptık. Robotla yapılan nakillerde devlet ilave ücret almıyor. SGK tarafından karşılanıyor” dedi.

4 SANTİMETRELİK KESİDEN NAKİL
Son olarak Ağrı’dan gelen Remzi Kızıldağ’a eşi Halime Kızıldağ’dan aldıkları böbreği robotla taktıklarını belirten Doç. Dr. Tuğcu “Açık cerrahide 20 santimetrelik bir kesi açıyoruz, Oysa robotla 4 santimetreden içeri girip böbreği takıyoruz. Vericiden de böbreği laparaskopi yöntemiyle kapalı olarak alıyoruz” dedi.

İlginizi Çekebilecek İçerikler