Prostat İçin Faydalı ve Zararlı Yiyecekler Nelerdir?

Prostat İçin Faydalı ve Zararlı Yiyecekler Nelerdir?
Prostat İçin Faydalı ve Zararlı Yiyecekler Nelerdir?
 

Prostat bezi, başta testosteron olmak üzere seks hormonları tarafından kontrol edilmektedir. Prostat bezinde, testosteron güçlü formu olan dihidrotestosteron (DHT) adı verilen başka bir hormona dönüştürülür.  DHT aşırı seviyede olması, prostattaki hücrelerin büyümesi için neden olur.

Bazı gıdalar, testosteron ve diğer hormonları etkilemelerinden dolayı prostat sağlığı üzerinde de etki gösterirler.

Yapılan araştırmalar, öncelikle et ve süt ürünlerinden zengin gıdalarla beslenenlerde prostat büyümesi ve prostat kanseri riskinin daha fazla olduğunu göstermiştir.

Prostat için faydalı olan yiyecekler hangileridir?
 

Meyve, sebze ve sağlıklı yağlardan zengin bir diyetin prostat sağlığını koruduğu bilinmektedir. Prostat için faydalı olduğu bilinen bazı yiyecekler şunlardır;

Somon:  Somon vücut için faydalı olan omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir.  Sardalya ve alabalık da omega-3 bakımından zengindir.  Omega-3 vücuttaki iltihabı önlemeye ve azaltmaya yardımcı olur.

Domates:  Domates, prostat hücrelerine faydalı olan antioksidan bir madde olan likopen açısından çok zengindir.  Likopenin açığa çıkabilmesi için domatesin pişirilmesi ya da domates sosu şeklinde tüketilmesi tavsiye edilir.

Meyveler: Çilek, yaban mersini, ahududu ve böğürtlen, vücuttaki serbest radikallerin giderilmesine yardımcı olan antioksidan kaynaklarıdır. Serbest radikaller vücutta meydana gelen reaksiyonlar sonucu ortaya çıkan zararlı maddelerdir  ve zaman içinde vücutta hasara ve hastalığa neden olabilir.

Brokoli: Brokoli, karnabahar, Brüksel lahanası ve lahana gibi sebzeler, sülforaphane olarak bilinen bir madde içeriri.  Bu madde kanser hücrelerini hedef alır ve onların ölümüne neden olur.

Kuruyemiş: Kuruyemişler çinko bakımından zengindir. Prostatta yüksek konsantrasyonlarda bulunur ve testosteron ve DHT arasındaki dengeyi sağlar. Özellikle fındıkta bol bulunur. Kabuklu deniz hayvanları ve baklagiller de çinko bakımından zengin gıdalardır.

Narenciye: Portakal, limon ve greyfurt, yüksek miktarda C vitamini içerir. C vitamini prostat bezinin korunmasına yardımcı olur.

Soğan ve sarımsak:  Yapılan bir çalışmada, prostat büyümesi olan erkeklerin prostat büyümesi olmayan erkeklere göre daha az sarımsak ve soğan yedikleri tespit edilmiştir.

Prostat hastalarının kaçınması gereken yiyecekler nelerdir?
 

Kırmızı Et:  Yapılan araştırmalar, kırmızı et tüketmeyenlerde prostat büyümesinin daha az görüldüğünü, günlük et tüketiminin ise prostat büyüme riskini üç kat artırdığı tespit edilmiştir.

Süt: Kırmızı ette olduğu gibi düzenli olarak süt tüketimi de prostat büyümesi riskini arttırmaktadır.

Yine tere yağ,  peynir ve süt tüketimini azaltmak, prostat şikayetlerinde azaltmaya yardımcı olabilir.

Kafein: Kafein bir idrar söktürücüdür.  İdrara çıkma ihtiyacını artırır. Kafein açısından zengin olan yiyecek ve içecekler kahve, çay, soda ve çikolatadır.

Alkol: Alkol idrar üretimini artırır. Bu yüzden alkol alımı prostat şikayetlerinde artışa neden olur.

Tuz:  Tuz içinde bulunan sodyum, prostat hastalarında şikayetlerde artışa neden olur.

İlginizi Çekebilecek İçerikler