Böbrek Taşı Neden Oluşur?

Böbrek Taşı Neden Oluşur?

Böbrek taşı, idrar içinde erimiş olarak bulunan küçük maddelerin çeşitli nedenlerden dolayı bir araya gelip birleşmesi ve büyümesi sonucu oluşur. Böbrek taşının nedenleri arasında beslenme alışkanlığı, yaşam tarzı, genetik yatkınlık ve coğrafi faktörler bulunmaktadır.

Bunlara arasında özellikle genetik yatkınlık, taş oluşumundaki en önemli risk faktörüdür. Böbrek taşı olan kişilerin birinci derece yakınlarında taş olma olasılığı da yüksektir.

Kişinin yaşadığı coğrafya da taş oluşumunda etkilidir. Taş hastalığı daha çok sıcak iklimlerde yaşayan kişilerde görülür.

Az sıvı tüketimi ve hareketsiz bir yaşam taş oluşumunu artırır. Düzenli spor yapan ve günde 2.5-3 litre sıvı tüketen kişilerde, idrar içinde erimiş halde bulunan maddelerin birleşerek taş oluşturma ihtimali çok düşüktür.

Protein ve karbonhidrattan zengin, lifli gıdalardan fakir diyet ile beslenenlerde, böbrek taşı oluşumu riski daha fazladır. Günlük tüketilen sıvı miktarı ne kadar az ise taş oluşumu riski de o kadar fazladır.

Ayrıca tekrar eden idrar yolu enfeksiyonları, böbrek çıkım darlığı gibi bazı böbrek hastalıkları, birtakım ilaçların uzun süreli kullanımı, geçirilmiş bağırsak ameliyatları ve gut hastalığı da taş oluşumu artırmaktadır.